Anasayfa Hakkımızda İLAYS Sistemine Giriş İletişim  
 
   Neden İLAYS?
   Amaç ve Kapsam
   İlgili Mevzuat
   İLAYS Proje Aşamaları
   İLAYS'ın İşleyişi
   Atık İlaç Tespit Komisyonu
   Atık Nakil İşlemleri
   Bertaraf İşlemleri
   Muhasebeleştirme
   Resmi Yazışmalar
   Ücretlendirme
   Kullanım Klavuzu
 
 

İLAYS'ın İŞLEYİŞİ

Odamız bünyesinde hazırlanan bir bilgisayar programı ile eczacılarımız eczanelerinde bulunan ve bertaraf ettirmek istedikleri miadı dolmuş ve/veya kullanmadıkları ilaçları sisteme kaydedeceklerdir. Eczacıya ait özel şifre ve kullanıcı adı ile girilebilecek bu programda, ilgili ilaçların bertaraf işleminden sonra muhasebe kayıtlarından düşmelerini sağlayacak depocu satış fiyat bilgileri ve de ilaçların bertaraf edilme ücretlerinde baz alınacak tahmini ağırlık bilgileride bulunacaktır. Programa girişler tamamlandıktan sonra bertaraf edilecek ilaçların toplam ağırlığı ve de depocu satış fiyatları toplamı, birim maliyetler, toplam işlem maliyeti vb. sistem üzerinden görülebilecektir.

Atıklarınızın listelemesi barkodlar okutularak ve miktarlar yazılarak yapılacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husus karekod yerine barkod okutmanızdır.

Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından sistem teslim için randevu tarihi verecektir.

Program üzerinden atık işlemlerinin hangi aşamada olduğu izlenebilecektir.

Ayrıca bu program sayesinde sistem ile ilgili detaylı raporlama yapılabilecektir. Belirlenen periyotlarda ilaç, üretici firma, birim maliyet vb. konularda yapılacak istatistik çalışmalar ileri süreçlerde planlanan yeni adımların uygulanmasında veri teşkil edecektir.

Sistem eczanelerde bulunan atıkların odamız tarafından satın alınan tehlikeli atık taşıma lisansına sahip İLAYS aracı kullanılarak

-50 kg üzeri atıklarda eczanelerden,

-50 kg altı atıklarda  ise kargo veya eczanenin oda merkezine atıkları teslim etmesi ile alınacaktır.

Sadece Sağlık Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda Yeşil ve Kırmızı reçeteye tabii ilaçlar kargo ile teslim alınmayacak, eczane tarafından getirilerek Oda merkezine teslim edilecektir.

İlaç Atık Yönetim Sistemi dahilinde 50 kg üzeri ilaç atıklarının taşınması, ilgili yönetmelik gereği ancak lisanslı araçlarla yapılacaktır. İLAYS bilgisayar programı üzerinden kayıt yapılan ilaçlar 50 kg aştığında sistem otomatik olarak atık ilaçların teslim alınması ile ilgili randevu verir.

Farmasötik atık toplama aracımıza teslim edilen atıkların eczacılarımız tarafından beyan edilen adette ve çeşitlilikte olup olmadığı ile ilgili kontrol atık  oda merkezimizin bulunduğu binada oluşturduğumuz İLAYS teslim bankosunda yapılacaktır. 

        Anasayfa      Hakkımızda         İLAYS Sisteme Giriş          İletişim         Copyright©2011 1. Bölge İst. Eczacı Odası